Barberan BRB2-1400-RR
FCA Fixed price plus VAT
Year of construction
2001
Condition
Used (fully functional)
Location
Kaunas Lithuania
Roller coater Barberan BRB2-1400-RR
more Images
Barberan BRB2-1400-RR
Barberan BRB2-1400-RR
Barberan BRB2-1400-RR
Barberan BRB2-1400-RR
Barberan BRB2-1400-RR
Barberan BRB2-1400-RR
Barberan BRB2-1400-RR
Machine data
Machine type:
Roller coater
Manufacturer:
Barberan
Model:
BRB2-1400-RR
Year of construction:
2001
Condition:
used
Functionality:
fully functional
Price & Location
FCA Fixed price plus VAT
Location:
Pramones 23, 51287 Kaunas, Lietuva Lithuania
Description
MARK: BARBERAN, S.A.
TYPE: ROLLER COATER
MODEL: BRB2-1400-RR
CONSTRUCTION YEAR: 2001
Technical characteristics
Working width 1400 mm
Control side left
Max application width 1330 mm
Min application thickness 5 mm
Max application thickness 80 mm
Min piece length 100 mm
Working height 900 mm
Dosing roller Ø 174 x 1415 mm
Applicator roller Ø 245 x 1415 mm
Rubber quality grey butyl, 40Sh
Belt sizes 4.060 x 1330 mm
Conveyor speed 4-24 m/min
Gisderd U Rnopfx Ag Ust
Applicator speed 4-24 m/min
Dosing roller speed 1-6 m/min
Power of conveyor motor 0,75 kW
Power of applicator motor 2 x0,75 kW=1.5 kW
Power of dosing roller 2 x0,37 kW=0,75 kW
Power of oscillation blade 2 x0,18 kW=0,36 kW
Resistance tank 1,5 kW
Installed power 5 kW