CORMAK QM16200N
Fixed price plus VAT
Year of construction
2026
Condition
New
Location
Siedlce Poland
200 mm Precision Machine Vice CORMAK QM16200N
more Images
CORMAK QM16200N
CORMAK QM16200N
CORMAK QM16200N
CORMAK QM16200N
Machine data
Machine type:
200 mm Precision Machine Vice
Manufacturer:
CORMAK
Model:
QM16200N
Year of construction:
2026
Condition:
new
Price & Location
Fixed price plus VAT
Location:
Brzeska 120, 08-110 Siedlce, Polska Poland
Description
Features and applications
Base made of durable cast iron, approx. HRC 40, fixed and movable steel jaws about HRC 48–52
Possibility of repositioning jaw inserts for increased work area
Movable jaw design provides additional clamping of the workpiece to the base
±0.015 mm allowed base height deviation
Possibility of using a number of vices at once
Used with milling machines, boring machines, CNC machines
QM16200N technical data
Jaw width
200 mm
Jaw height
50 mm
Maximum L1 jaw opening
190 mm
Maximum L2 jaw opening
275 mm
Maximum L3 jaw opening
385 mm
Godpfx Ajvxgwzslxsit
Maximum L4 jaw opening
470 mm
Transverse bar width
18 mm
Longitudinal bar width
18 mm
Drive shaft hexagonal head
19 mm
Dimensions
517×200×135 mm