FORKARDT 3KTNCV-200-45
Condition
Used
Location
Willich Germany
Power chuck & zylinder & Tube FORKARDT 3KTNCV-200-45
more Images
FORKARDT 3KTNCV-200-45
FORKARDT 3KTNCV-200-45
FORKARDT 3KTNCV-200-45
FORKARDT 3KTNCV-200-45
FORKARDT 3KTNCV-200-45
FORKARDT 3KTNCV-200-45
Machine data
Machine type:
Power chuck & zylinder & Tube
Manufacturer:
FORKARDT
Model:
3KTNCV-200-45
Condition:
reconditioned (used)
Price & Location
Location:
47877 Willich, Deutschland Germany
Call
Technical details
Overall weight:
30 kg
Chuck outer diameter:
200 mm
Three-jaw chuck diameter:
200 mm
Short taper mount:
6 mm
Through hole:
45 mm
Description
Gijdpewuux Dofx Alxet
-----
-----
Cylindrical flange mount according to DIN 55027 Short taper, taper size: KK6
Three-jaw power chuck with quick-change system Also suitable for reversible base jaws Type: FGB 200
Jaw interface: Base jaw type: helical gearing; Designation → Size: FGB200, SGB200
Draw tube connection M52 x 2 mm Cylindrical mount for spindle flange ø 170 x 6 mm Mounting bolt circle for 3x ZK screws approx. 135 mm