IMSA MF 1000 BBIMSA
MF 1000 BB
IMSA MF 1000 BB
IMSA
MF 1000 BB
Year of construction
2002
Condition
Used
Location
Matelica (MC)
Machine data
- Machine type:
- IMSA MF 1000 BB
- Manufacturer:
- IMSA
- Model:
- Year of construction:
- 2002
- Condition:
- ready for operation (used)
Price & Location
- Seller location:
- Vocabolo Felceto 15, 62024 Matelica (MC), Italy
- A191-70106
- Reference number:
- 25U9097
- Update:
Description
- USED - DRILLING-MILLING MACHINE
LONGITUDINAL TRAVEL: 1650 mm
Giodowla H Iepfx Alxjt
TRANSVERSAL TRAVEL: 1000 mm
VERTICAL TRAVEL: 1000 mm
RAPID FEEDS L-T-V: 10 m/min
W-AXIS: 500 mm
MIN DRILLING DIAMETER: 5 mm
MAX DRILLING DIAMETER: 40 mm
MAX DRILLING DEPTH: 1000 mm
SPINDLE: 1 - 4.200 rpm; 10 kW
TABLE SIZE: 1000 x 800 mm
MAX ADMITTED LOAD: 4000 Kg
CONTROL UNIT: SELCA S4040D
ACCESSORIES: PAPER FILTER
NOTE: 10-POSITIONING TOOL MAGAZINE ISO40
LONGITUDINAL TRAVEL: 1650 mm
Giodowla H Iepfx Alxjt
TRANSVERSAL TRAVEL: 1000 mm
VERTICAL TRAVEL: 1000 mm
RAPID FEEDS L-T-V: 10 m/min
W-AXIS: 500 mm
MIN DRILLING DIAMETER: 5 mm
MAX DRILLING DIAMETER: 40 mm
MAX DRILLING DEPTH: 1000 mm
SPINDLE: 1 - 4.200 rpm; 10 kW
TABLE SIZE: 1000 x 800 mm