Mössner SM 420
Year of construction
1988
Condition
Used
Location
Ahaus Germany
Band Saw - Vertical Mössner SM 420
more Images
Mössner SM 420
Mössner SM 420
Mössner SM 420
Mössner SM 420
Mössner SM 420
Mössner SM 420
Mössner SM 420
Mössner SM 420
Mössner SM 420
Mössner SM 420
Machine data
Machine type:
Band Saw - Vertical
Manufacturer:
Mössner
Model:
SM 420
Year of construction:
1988
Condition:
used
Price & Location
Location:
Ahaus Germany
A199-23665
Reference number:
Update:
Description
roll diameter 420 mm
throat 410 mm
workpiece height 295 mm
cutting speed 12 - 375 m/min
table surface area 600 x 600 mm
saw band length 3150-3260 // 3-16 mm
work height max. 1020 mm
voltage 380 V
total power requirement 1.1 / 1.7 kW
weight of the machine ca. 620 kg
dimensions of the machine ca. 1000 x 800 x 1900 mm