STAM STAM-2000
Year of construction
2000
Condition
Used
Location
Ciriè Italy
Cut-to-length and slitting line STAM STAM-2000
more Images
STAM STAM-2000
STAM STAM-2000
STAM STAM-2000
STAM STAM-2000
STAM STAM-2000
STAM STAM-2000
STAM STAM-2000
Machine data
Machine type:
Cut-to-length and slitting line
Manufacturer:
STAM
Model:
STAM-2000
Year of construction:
2000
Condition:
used
Price & Location
Location:
Via Camossetti 50, 10073 Ciriè (TO), Italia Italy
Description
Manufacturer: STAM
Model: Stam 2000-3
Year: 2002
Condition: Used
Gbsdpfeywd Aksx Almjl
Stock number: 0395
Uncoiler – max. weight (ton): 30 ton
Uncoiler – max. width (mm): 2,000 mm
Uncoiler – min. width: 400 mm
Uncoiler – outer coil diameter: 1,800 mm
Uncoiler – hydraulic expansion: 508 mm min. 610 mm max.
Straightener – strip width: 2,000 mm
Straightener – max. strip thickness: 3 mm
Straightener – min. strip thickness: 0.6 mm
Straightener – number of rolls: 17
Straightener – roll diameter: 46 mm
Electronic feeder – min. pitch: 250 mm, max. pitch: 4,000 mm.