Data Physics LE-1216-3VH 53,4kN LE-1216-3VH 53,4kN
EXW Fixed price plus VAT
Condition
Used
Location
Schweinfurt Germany
Vibration testing system shaker Data Physics LE-1216-3VH 53,4kN LE-1216-3VH 53,4kN
more Images
Machine data
Price & Location
EXW Fixed price plus VAT
Location:
Parisstr. 2, 97424 Schweinfurt, Deutschland Germany
Description
Designation: Vibration Test System
Manufacturer: Data Physics
Model: LE-1216-3VH
Force Rating:
Sine (5 - 2000 Hz)
Random (20 - 2000 Hz)
12000 lbf (53.4 kN) vector
12000 lbf (53.4 kN) rms
Frequency Range
Full Force
Reduced Force Level
5 to 3000 Hz
2500 to 3000 Hz
Maximum Displacement (Peak-Peak):
Rated Stroke Limit
Shock/Bump
Continuous or Random
Electrical Overtravel Limit
Gbedpfx Aley Rqiwemel
Between Mechanical Stops
3.0 in (76 mm)
2.5 in (63.5 mm)
3.1 in (79 mm)
3.2 in (81 mm)
Maximum Velocity 71 in/s (1.8 m/s)
Maximum Acceleration
Sine 100 g vector, 5 to 2500 Hz
Random 50 g rms, 20 to 2000 Hz
Fundamental Resonance Frequency (Bare Table) 2050 Hz (nom.)
Body Suspension Natural Frequency — Thrust Axis:
- Vertical: 2 Hz
- Horizontal: Below 2 Hz
Blower Power (Full Load): 20 Hp, 20 kW;
230/460 V, 3-phase,
60 Hz
Alternate Power: 20 Hp, 20 kW; 208/400 V, 3-phase, 50 Hz
Air Pressure:
Air Spring:
- Vertical: 90-100 psig (621-690 kPa)
- Horizontal: 2-5 psig (14-34 kPa)
Field Specifications:
- Rated Current (dc): 64 A
- Maximum Voltage (dc): 240 V
- Field Resistance at 20°C: 3.2 ohm
Stray Flux Density with degauss coil: < 14 gauss at 12 in (304 mm) above table
Field Protection:
- Rated degauss coil current: 2.6 A (Nominal)
- Maximum degauss coil voltage: 120 V
Weight:
1216-3VH: 8000 lbs (3636 kg)
Power Amplifier Model: DSA10-80
Item condition:
Used item as shown in pictures
Armature newly rewound
Slip table / 40 mm grid M8 760 x 760
Armature bolt circles 8" / 16" M10