Technical Data:
>> Year of manufacture: 1992
>> Serial No.: 1673
Clamping Range:
>> Tool slide mounting surface: 500 x 180 mm
>> Max. tool diameter between centers: 130 mm
>> Max. tool diameter with overhung mounting in universal dividing head: 620 mm
>> Max. tool length between centers: 270 mm
>> T-slot width on machine base: 12 mm
>> T-slot width on grinding head, tool slide and accessories: 8 mm
Travel Range:
>> Working travels:
Grinding stroke: 190 mm
Grinding stroke for helical grinding: 190 mm
Gsdpfoxu E Nqsx Alxeub
Cross travel of tool slide: 100 mm
Vertical feed grinding head: 325 mm
Longitudinal adjustment of grinding spindle: 5 mm
>> Coarse adjustment travels:
Tool carrier: 220 mm
Grinding head support: 800 mm
Universal dividing head on tool slide: 330 mm
>> Swivel angles:
Grinding head support: 360 degrees
Grinding head: 360 degrees
Tool carrier: 360 degrees
Grinding Spindle:
Three-phase drive motor 1.1 kW at 2800 rpm
Spindle speeds, stepless: 2000 to 10,000 rpm
Max. grinding wheel diameter: 125 mm
Max. cut-off wheel diameter: 200 mm
Dimensions:
Weight: 520 kg
Dimensions (Depth x Width x Height): 800 x 1100 x 1760 mm
Required space (including operation): 2.5 x 2.3 m
Accessories and Equipment:
1 pc. Tool cabinet with contents:
>> See pictures
About the machine:
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Technical Data:
>> Year of manufacture: 1992
>> Serial No.: 1673
Clamping Range:
Travel Range:
>> Working travels:
Grinding stroke: 190 mm
Gsdpfoxu E Nqsx Alxeub
>> Coarse adjustment travels:
Tool carrier: 220 mm
Grinding head support: 800 mm
>> Swivel angles:
Grinding head: 360 degrees
Tool carrier: 360 degrees
Grinding Spindle:
Dimensions:
Weight: 520 kg