die magnetprofis WF1200-1800-150
ONO plus VAT
Year of construction
2025
Condition
Ex-display machine (fully functional)
Location
Ursberg Germany
Angled conveyor belt industrial elevating conveyor die magnetprofis WF1200-1800-150
more Images
Machine data
Machine type:
Angled conveyor belt industrial elevating conveyor
Manufacturer:
die magnetprofis
Model:
WF1200-1800-150
Machine number:
Year of construction:
2025
Condition:
as good as new (ex-display)
Functionality:
fully functional
Price & Location
ONO plus VAT
Location:
Oberrohrer Straße 8/10, 86513 Ursberg, Deutschland Germany
Description
Gisdpfeyt Ia Dox Alxjt
Aluminium angled conveyor belt incl. mobile frame
Horizontal section: 1,200 mm
Inclined section: 1,800 mm
Angle at bend: 40 degrees each
Infeed height from floor: 500 mm
Discharge height: 1,600 mm
Conveyor belt width: 700 mm
Extremely robust aluminium construction, heavy-duty version!
PU conveyor belt incl. cleats and corrugated sidewalls
Drive: Motor 0.55 kW (customizable), speed approx. 0.77 m/sec
Connection: 220/240V, 50Hz, IP54 protection class
Drive etc. ready for connection, motor control optional
Corrugated sidewalls: 80x50 mm
T-60 cleats, short pitch
2-ply, especially cross-stabilized
Sidewalls and cleats, as well as belt, are endlessly high-frequency welded
In the angled section, the belt is guided on both sides by 4 hold-down rollers each.
The belt is produced with a 100 mm edge-free zone on both sides.
Due to the corrugated sidewalls on both sides, the usable belt width is reduced:
Usable width: 400 mm, calculated as follows:
(top view) lateral arrangement 100+50+400+50+100 mm
Demo unit
- Available immediately!
- Can be viewed under power
All prices are net prices plus 19% VAT