Hermle C 600 U
Year of construction
1998
Condition
Used
Location
Zuchwil Switzerland
Vertical machining center Hermle C 600 U
more Images
Hermle C 600 U
Hermle C 600 U
Hermle C 600 U
Hermle C 600 U
Hermle C 600 U
Hermle C 600 U
Hermle C 600 U
Hermle C 600 U
Hermle C 600 U
Hermle C 600 U
Machine data
Machine type:
Vertical machining center
Manufacturer:
Hermle
Model:
C 600 U
Year of construction:
1998
Condition:
good (used)
Price & Location
Location:
Niedermattstrasse 3a, 4528 Zuchwil, Schweiz Switzerland
Description
Hermle C 600 U CNC Machining Center
Manufacturer: Hermle
Model: C 600 U
Year of manufacture: 1998
Operating voltage: 400 V / 3~
Frequency: 50 Hz
Control voltage: 24 V
Total rated current: 31 A
Control system: Heidenhain TNC 426
Machine weight: 6,400 kg
X-axis travel: 600 mm
Y-axis travel: 450 mm
Z-axis travel: 450 mm
Giodpfsyrr Ucjx Alxot
Tool magazine: 30 positions