Krauss Maffei KM 150-700C2 (2003)
KraussMaffei KM 150-700C2
Year of construction
2003
Condition
Used
Location
Trenčianske Stankovce Slovakia
Krauss Maffei KM 150-700C2 (2003) KraussMaffei KM 150-700C2
more Images
KraussMaffei KM 150-700C2
KraussMaffei KM 150-700C2
Machine data
Machine type:
Manufacturer:
KraussMaffei
Model:
KM 150-700C2
Year of construction:
2003
Condition:
used
Price & Location
Seller location:
3011 Sedličná, 913 11 Trenčianske Stankovce, Slovakia Slovakia
Call
Technical details
Clamping force:
1,500 kN
Equipment:
documentation/manual
Details about the offer
Listing ID:
A211-13542
Reference number:
Update:
Description
Injection Moulding Machine KM 150-700/C2
Clamping Unit
Gjdpfeyfm Ahox Almobl
1. Clamping force: 1500 kN
2. Platen size (h × v): 780 × 790 mm
3. Tool opening stroke: 600 mm
4. Clearance between tie bars (h × v): 500 × 500 mm
5. Minimum mould installation height: 300 mm
6. Ejector stroke: 150 mm
7. Hot runner – number of zones used: 12
8. Control of pneumatic valve pins: 1 pc
Injection Unit
1. Screw diameter: 45 mm
2. Injection pressure: 2336 bar