NILES N30MC-4500
Year of construction
2022
Condition
Used (fully functional)
Location
Monheim am Rhein Germany
CNC Turning- and Milling Center NILES N30MC-4500
more Images
NILES N30MC-4500
NILES N30MC-4500
NILES N30MC-4500
NILES N30MC-4500
Machine data
Machine type:
CNC Turning- and Milling Center
Manufacturer:
NILES
Model:
N30MC-4500
Year of construction:
2022
Condition:
excellent (used)
Functionality:
fully functional
Price & Location
Location:
An der Spielbank 4, 40789 Monheim am Rhein, Deutschland Germany
A216-07223
Reference number:
1022-E06296
Update:
Description
Time recording from Feb. 2025
Operating hours = 16085 h
Main spindle = 616 h
Milling spindle = 369 h
CNC control Siemens Sinumerik Si 840D sl
Max. center distance 4500 mm
Working height 1375 mm
X-axis travel -15 +725 mm
Y-axis travel -245 + 4756 mm
Swing diameter over cross slide 780 mm
Swing diameter over bed 820 mm
C-axis, smallest increment +/-0.001°
Main spindle A15 with BVG; 3135 N;/2000 rpm
Spindle head DIN 55026 Form A 15
Max. speed 3000 rpm
Max. torque 3135 Nm
Drilling/milling unit
Milling power (40/100% duty cycle) 36.5/29.8 kW
Torque up to 1110 rpm (40/100% duty cycle) 328/261 Nm
Max. spindle speed 5000 rpm
Swivel range (B-axis) -105 +95°
Vertical travel (Y-axis) -250 +250 mm
Gedeyxp H Djpfx Alxjit
SR5 steady rest with eccentric fine adjustment 45–310 mm
C8 tool system
Tool magazine (2 magazines) 144
Tailstock
Quad diameter MK6 180 mm
Quad stroke 170 mm
Quad force (adjustable) 5–28 kN
Quad fine adjustment +/- 0.15 mm